Zamknij

Czad ? cichy zabójca wciąż groźny w Grudziądzu

07:19, 04.12.2017 S.S.
Skomentuj

Brak należytej dbałości o urządzenia grzewcze, przewody spalinowe, dymowe i wentylacyjne, w połączeniu z brakiem świadomości i wiedzy na temat możliwości zatrucia tlenkiem węgla sprawiają, że na terenie Grudziądza wciąż dochodzi do interwencji z udziałem Straży Pożarnej w zakresie zatrucia czadem.

Według danych statystycznych grudziądzkiej Straży Pożarnej w 2017 roku odnotowano w tym zakresie 65 interwencji w tym – w 48 przypadkach stwierdzono jego obecność. Wśród 26 osób poszkodowanych znalazły się także 2 ofiary śmiertelne.

Jak przyznaje oficer prasowy KM PSP w Grudziądzu st. Kpt Paweł Korgol, tlenek węgla nadal stanowi zagrożenie życia:

W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku zanotowaliśmy poważy wzrost interwencji związanych z tlenkiem węgla. Na terenie działania KM PSP w Grudziądzu w okresie 1.01.2016r. - 30.11.2017r. zanotowano 38 interwencji związanych z tlenkiem węgla – w 31 stwierdzono jego obecność..

Na zatrucie tlenkiem węgla głównie narażone są osoby zamieszkujące w kamienicach. W mniejszym stopniu problem ten dotyczy lokatorów domów jednorodzinnych oraz mieszkańców bloków i innych lokali ogrzewanych przez OPEC:

Najwięcej interwencji związanych z czadem mamy na terenie starego miasta. Najczęściej powtarzające się ulice to: Al. 23 stycznia, Kwiatowa, Marcinkowskiego, Piłsudskiego, Rapackiego, Słowackiego i Toruńska. W niektórych przypadkach w jednej kamienicy interweniowaliśmy po 2 lub 3 razy. Oficer Prasowy KM PSP st. Kpt Paweł Korgol

Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, ponad to łatwo miesza się z powietrzem, co sprawia, że znacznie trudniej go zauważyć. By pomóc w szybkiej reakcji do akcji w walce z cichym zabójcą włączyło się także: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, które  swoim lokatorom wydaje czujniki, pomagające wykryć wysokie stężenie tlenku węgla.

Więcej informacji na temat czujników tlenku węgla uzyskać można bezpośrednio w siedzibie Spółki przy ul. Curie – Skłodowskiej 5-7 lub telefonicznie: 56 45 120 20.

Dodatkowym działaniem, które Miejska Spółka chce wprowadzić w walce z cichym zabójcą, jest likwidacja 900 pieców kaflowych.

By przeciwdziałać zdarzeniom śmiertelnym Straż Pożarna realizuje szereg spotkań m.in. w szkołach, na spotkaniach z pedagogami czy władzami miasta. Obecnie realizowany jest także projekt czytania bajek o tematyce strażackiej w przedszkolach na terenie Grudziądza, które poprzedzone są prelekcją na tematy bezpieczeństwa pożarowego.

Od 27.11.2017 r. realizowana jest 2 edycja ogólnopolskiej kampanii  społecznej MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność”, w której udział biorą wszystkie jednostki organizacyjne PSP.

(S.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%