Ostatnie pożegnanie płk Zbigniewa Makowieckiego

15:10, 27.11.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Zgodnie z ostatnią wolą płk Zbigniewa Makowieckiego część jego prochów spoczęła w Grudziądzu. Ceremonia pogrzebowa odbyła się dziś, tj. 27 listopada.

W uroczystości udział wzięli m.in. córka Zbigniewa Makowieckiego Krystyna Makowiecka, w imieniu Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego wiceprezydent Marek Sikora, przedstawiciele Garnizonu Grudziądz z dowódcą płk Krzysztofem Tokarczykiem na czele, Prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej Karola Skowrońska oraz członkowie Fundacji, reprezentanci pułków kultywujących tradycje kawaleryjskie, mieszkańcy i uczniowie. Mszy św. przewodniczył proboszcz Parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa ks. kanonik Dariusz Kunicki, z kolei ceremonię na cmentarzu poprowadził kapelan Garnizonu Grudziądz ks. mjr Artur Majorek.

- Gdy płk Zbigniew Makowiecki przybywał do swojej Alma Mater odnosiło się wrażenie, że uroczystości związane ze Zjazdami otrzymywały kawaleryjskiego ducha i nabierały ułańskiego kolorytu. Jako człowiek znany był ze swojej życzliwości i dobrego serca. Dla nas był nie tylko świadkiem historii, ale przede wszystkim prawdziwym bohaterem - mówił wiceprezydent Marek Sikora podczas ceremonii pogrzebowej w Bazylice Mniejszej.

Przypomnijmy, płk Zbigniew Makowiecki urodził się 11 kwietnia 1917 r. w Petersburgu. Jest absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, rocznik 1935-1936. Oficer 1. Pułku  Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i Pułku 3. Strzelców Konnych. Walczył w kampanii wrześniowej od  Augustowa do Kocka. W niemieckiej niewoli więziony był m.in. w zamku  Colditz. Pod koniec wojny w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie walczył w 10. Pułku Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej I. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Po wojnie ukończył studia i został na emigracji w Anglii. Przez wiele lat pracował w  londyńskiej firmie Unilever. Aktywniedziałał w Instytucie  Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego i w Zrzeszeniu Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej (w latach 2008 - 2013 r. jako prezes). Od 1991 r. był członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Po 1990 r. aktywnie włączył się w przekazywanie tradycji Polskiej Kawalerii zarówno jednostkom Wojska Polskiego, jak również powstającym licznie oddziałom kawalerii ochotniczej. Przez   wiele lat, (do 2013 r.) będąc Prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej w Londynie, weryfikował wnioski  stowarzyszeń i kół pułkowych w sprawie dziedziczenia tradycji poszczególnych pułków przedwojennej kawalerii. Wydał kilkadziesiąt „patentów”. Uczestniczył w świętach pułkowych, a także w Zjazdach Kawalerzystów II RP, które od 1989 r. odbywają się w Grudziądzu. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskie, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi.  Do stopnia pułkownika został mianowany 11 września 2017 r. Zmarł w Londynie 24 października 2017 r.

Prochy płk Zbigniewa Makowieckiego spoczęły na cmentarzu parafialnym w alei, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy z 1939 r. Biuro Prezydenta

(J.R)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

GośćGość

0 0

(*) 20:08, 27.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone | 2018