Zamknij

Komfortowe soczewki kontaktowe, czyli jakie?

10:25, 06.05.2024 . Aktualizacja: 10:25, 06.05.2024
Skomentuj

Soczewki kontaktowe to dziś popularna metoda korekcji wad wzroku. Możliwość rezygnacji z okularów jest dla wielu osób wybawieniem. Czy wiesz co wpływa na komfort podczas noszenia szkieł kontaktowych? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów, by cieszyć się wygodą i doskonałym widzeniem w każdej sytuacji.

Soczewki kontaktowe – co o nich wiemy?

Choć równie często używaną nazwą są szkła kontaktowe, to trzeba zaznaczyć, że te produkty nie mają ze szkłem nic wspólnego. Dostępne dziś na rynku optycznym soczewki są wytwarzane z dwóch innowacyjnych rodzajów tworzywa:

- soczewki hydrożelowe

- soczewki silikonowo-hydrożelowe

Cechują się miękkością i delikatnością, dzięki czemu mogą być praktycznie niewyczuwalne na oku. Kluczową dla komfortu właściwością soczewek kontaktowych jest stopień uwodnienia materiału. Produkty o wysokiej zawartości wilgoci zapewniają stabilność filmu łzowego. Jest to konieczne ze względu na bezpośredni kontakt soczewki z powierzchnią rogówki. Drugą bardzo ważną informacją jest poziom przepuszczalności tlenu - im więcej soczewka dopuszcza go do oka, tym zdrowiej i wygodniej dla wzroku.

Soczewki kontaktowe – dla kogo są dobre?

Soczewki kontaktowe mogą korygować każdą wadę wzroku, więc ten sposób jest brany pod uwagę przy:

- krótkowzroczności

- dalekowzroczności

- astygmatyzmie

- prezbiopii

Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek są rzadkie choroby okulistyczne, owrzodzenia rogówki i różne stany zapalane.

Wiele osób zmagających się z bardzo zaawansowanymi wadami rzędu -35 do +35 dioptrii, zastanawia się czy w ich przypadku możliwe jest skorygowanie przy pomocy szkieł kontaktowych. Jak najbardziej! Istnieją produkty dostosowane do bardzo dużych mocy.


 

Dobór soczewek do wady

Mamy różne rodzaje soczewek, przeznaczone do różnych wad wzroku:

- soczewki sferyczne – dla osób krótko- i dalekowzrocznych

- soczewki toryczne – dla astygmatyków

- soczewki progresywne – dla osób z prezbiopią

Istnieją również kolorowe szkła kontaktowe. Wśród nich znajdziemy takie, które mogą zmieniać barwę tęczówki i jednocześnie korygować wzrok, ale taka metamorfoza jest też dostępna w wersji tzw. zerówek.

Czas użytkowania soczewek kontaktowych

Dopasowanie soczewek kontaktowych musi uwzględniać czas użytkowania. Tu z kolei mamy do wyboru:

- soczewki jednodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe

- soczewki dwutygodniowe

- soczewki miesięczne

Każde z nich będą komfortowe, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny. Soczewki jednodniowe mają tę zaletę, że nie musimy się przejmować ich przechowywaniem i pielęgnacją. Po prostu ściągasz je i wyrzucasz.

Soczewki o dłuższym czasie użytkowania to lepszy wybór, gdy szukasz oszczędniejszych rozwiązań. Nawet przy uwzględnieniu zakupu płynu do soczewek i pojemnika do przechowywania, to wciąż będzie mniej kosztowne, w porównaniu do jednodniowych produktów. Soczewki dwutygodniowe (takie jak te: https://www.bezokularow.pl/soczewki-dwutygodniowe) i miesięczne możesz nosić zarówno w trybie dziennym (czyli ściągane przed snem) lub w trybie całodobowym.

Soczewki Acuvue – światowa renoma

Do liderów na rynku optycznym należą od lat soczewki Acuvue. Znajdziesz wśród nich wszystkie rodzaje, o których wspomnieliśmy. Warto je wybierać dlatego, że wszystkie są wyposażone w filtr UV, który chroni przed promieniowaniem słonecznym. 

Wielu użytkowników ceni produkty Acuvue za poczucie doskonałego komfortu i niczym niezaburzoną ostrość widzenia. Jest to możliwe dzięki składnikom nawilżającym soczewki. Wysokiej klasy materiał i optymalne nawilżenie zapewniają jedwabistość i elastyczność soczewki. Ważną cechą soczewek jest również współczynnik przepuszczalności tlenu, który redukuje zmęczenie oczu i ryzyko podrażnień.

Profesjonalny dobór soczewek

Pamiętaj, że podstawowym warunkiem wygody w soczewkach kontaktowych, jest prawidłowy dobór pod względem parametrów. Chodzi o:

- oś i krzywiznę soczewki

- addycję

- cylinder

Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnych szkieł kontaktowych, musisz odwiedzić optometrystę lub okulistę. Specjalista doradzi Ci również najlepszy czas i tryb noszenia soczewek, na podstawie oceny jakości filmu łzowego oraz Twojego trybu życia i specyfiki Twojej pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%